Racing Records Home
 Most G1's in a Season
 Group 1 - All Time
 Most G1's in a Season
      2016-2017
      2015-2016
      2014-2015
      2013-2014
      2012-2013
      2011-2012
      2010-2011
      2009-2010
      2008-2009
      2007-2008
      2006-2007
      2005-2006
      2004-2005
      2003-2004
      2002-2003
      2001-2002
      2000-2001
      1999-2000
      1998-1999
      1997-1998
      1996-1997
      1995-1996
      1994-1995
      1993-1994
      1992-1993
 Jockeys - All Time
 Most G1's in a Season
 Prizemoney
 Prizemoney (F&M)
 Group 1's
 Retrospective G1's
 Most Group 1's Season
 Most Stakes Wins
 Best Strike Rates
 Winning Streaks
 Horse of the Year
 Hall of Fame
 Horse Racing
 Group Racing
Most Group 1 wins by a Jockey in a Season for 2012-2013

Wins Jockeys Name Last Winner
7 Hugh Bowman Fiveandahalfstar - The Bmw (2400m);   Mourayan - Schweppes Sydney Cup (3200m);   Norzita - Coolmore Flight Stakes (1600m);   Norzita - Vinery Stud Stakes (2000m);   Reliable Man - Santos Coffee Queen Elizabeth (2000m);   Shoot Out - George Main Stakes (1600m);   Shoot Out - Chipping Norton Stakes (1600m).
7 Kerrin Mcevoy Appearance - Queen Of The Turf Stks (1500m);   Bel Sprinter - The Galaxy (1100m);   Epaulette - Carlton Mid Doomben 10,000 (1350m);   Guelph - Moet & Chandon 150th Champagne (1600m);   Guelph - Sires Produce Stakes (1400m);   Mental - Patinack Farm Classic (1200m);   Mrs Onassis - Oakleigh Plate (1100m).
5 Jim Cassidy Dear Demi - Crown Oaks (2500m);   Foreteller - Ranvet Stakes (2000m);   Hawkspur - Channel Seven Queensland Derby (2400m);   Pierro - Canterbury Stakes (1300m);   Sea Siren - Sportingbet Manikato Stakes (1200m).
5 Tommy Berry Epaulette - De Bortoli Wines Golden Rose (1400m);   Fat Al - The Star Epsom Hcp (1600m);   Glencadam Gold - Mcgrath - The Metropolitan (2400m);   Overreach - Golden Slipper (1200m);   Sacred Falls - Bmw Doncaster (1600m).
4 Dwayne Dunn All Too Hard - Beck Caulfield Guineas (1600m);   All Too Hard - Futurity Stakes (1400m);   All Too Hard - C.F. Orr Stakes (1400m);   All Too Hard - Yarraman Park All Aged Stakes (1400m).
4 James Mcdonald Dundeel - Australian Derby (2400m);   Dundeel - Royal Randwick Guineas (1600m);   Dundeel - Rosehill Guineas (2000m);   Dundeel - Chandon Spring Champion Stakes (2000m).
4 Luke Nolen Black Caviar - Lightning Stakes (1000m);   Black Caviar - T.J. Smith Stakes (1200m);   Black Caviar - Hacer Group William Reid Stks (1200m);   Moment Of Change - Clamms-Sir Rupert Clarke Stks (1400m).
4 Nash Rawiller Pierro - George Ryder Stakes (1500m);   Red Tracer - Sky Racing Tattersall's Tiara (1400m);   Romantic Touch - Patinack Farm J.J. Atkins (1600m);   Royal Descent - Patinack Farm Australian Oaks (2400m).
3 Ben Melham Escado - Centrebet South Aus Derby (2500m);   Platelet - Sportingbet R Sangster Classic (1200m);   Platelet - The Goodwood (1200m).
3 Craig Williams Alcopop - Longines Mackinnon Stakes (2000m);   Dunaden - Bmw Caulfield Cup (2400m);   Green Moon - Turnbull Stakes (2000m).
3 Damien Oliver Commanding Jewel - Schweppes Thousand Guineas (1600m);   Fiveandahalfstar - Aami Victoria Derby (2500m);   Happy Trails - Emirates Stakes (1600m).
3 Glen Boss Ocean Park - W.S. Cox Plate (2040m);   Ocean Park - Hyland Colours Underwood Stks (1800m);   Ocean Park - Cathay Pacific Caulfield Stks (2000m).
2 Michael Rodd Appearance - Myer Classic (1600m);   Super Cool - Darley Australian Cup (2000m).
1 Billy Egan Norse Princess - Group 1 Racing & Events Mdn (1450m).
1 Blake Shinn Appearance - Coolmore Classic (1500m).
1 Brett Prebble Green Moon - Melbourne Cup (3200m).
1 Christian Reith Nechita - Coolmore Stud Stakes (1200m).
1 Corey Brown Solzhenitsyn - David Jones Toorak Hcp (1600m).
1 Craig Newitt Shamexpress - Lexus Newmarket Hcp (1200m).
1 Daniel Staeck Mr Moet - Railway Stakes (1600m).
1 Dom Tourneur Maybe Discreet - Schweppes Oaks (2000m).
1 Jason Brown Barakey - Crown Perth-Winterbottom Stks (1200m).
1 L Stojakovic Miracles Of Life - Blue Diamond Stakes (1200m).
1 Leith Innes Beaten Up - Doomben Cup (2000m).
1 Nicholas Hall Linton - Aami Stradbroke Hcp (1400m).
1 Peter Robl Your Song - Btc Cup (1200m).
1 Rhys Mcleod Gondokoro - Xxxx Gold Queensland Oaks (2400m).
1 Shaun O'Donnell Luckygray - Kingston Town Classic (1800m).
1 Stephen Baster Ferlax - Australian Guineas (1600m).

Updated: 27/01/2015 7:48:14 PM


With the help of other racing enthusiasts and racing bodies it is our intention to collate as much material and information on past champions and participants as possible to make the area a valuable racing resource and reference for all involved in our great industry.

If you have intersting information you think should be made available then please email Gary.









Racing and Sports Racing and Sports Pty Ltd |  R&S Terms of Use |  R&S Privacy
This area is maintained by Racing & Sports Pty Ltd (ABN 093 360 108) ("R&S"). Copyright in all R&S materials is owned by Racing and Sports Pty Ltd (R&S). While Racing and Sports takes all care in the preparation of this information it accepts no responsibility nor warrants the accuracy of the information displayed. This information is provided for entertainment purposes only. Any monetary investment based on information displayed on the site (or affilated sites) is at the risk of the investor. Please check all Race Fields and TAB numbers with an official source.
process time:0.015625