Wins | | Jockeys Name | | Last Winner |
8 | | Lee Freedman | | Benicio - A A M I - Victoria Derby (2500m); Ellicorsam - Robert Sangster Stks (1200m); Makybe Diva - Emirates Melbourne Cup (3200m); Makybe Diva - Carlton Draught W S Cox Plate (2040m); Perfect Promise - C.F. Orr Stks (1400m); Serenade Rose - Emirates A J C Australian Oaks (2400m); Serenade Rose - Arrowfield Stud Stks (2000m); Serenade Rose - Crown - V R C Oaks (2500m). |
7 | | John Hawkes | | Headturner - David Jones - A.J.C. Derby (2400m); Mentality - Salinger - Champagne Stks (1600m); Mnemosyne - Bellerive - Queen Of The Turf (1500m); Mnemosyne - Vinery Stud Thousand Guineas (1600m); Paratroopers - Daily Telegraph All-Aged Stks (1400m); Railings - Carlton Draught Caulfield Cup (2400m); Railings - The Metropolitan (2400m). |
6 | | David Hayes | | Barely A Moment - Toorak Hcp (1600m); Barely A Moment - Dubai Racing Club Cup (1400m); De Beers - Dubai Rosehill Guineas (2000m); Fields Of Omagh - Futurity Stks (1600m); Miss Finland - A A M I - Golden Slipper (1200m); Nadeem - A A M I - Blue Diamond Sks (1200m). |
5 | | Gai Waterhouse | | Desert War - Chipping Norton Stks (1600m); Desert War - Bigpond Racing - Epsom Hcp (1600m); Fashions Afield - Sydney City Lexus-Flight Stks (1600m); Lotteria - Myer Classic (1600m); Mr Celebrity - George Main Stks (1600m). |
4 | | Allan Denham | | Eremein - Bigpond - Queen Elizabeth Stks (2000m); Eremein - The B M W (2400m); Eremein - Ranvet Stks (2000m); Spark Of Life - Cleanevent Manikato Stks (1200m). |
3 | | John O'Shea | | Racing To Win - Doncaster Hcp (1600m); Racing To Win - Cathay Pacific - George Ryder (1500m); Reigning To Win - Racetree - T.J. Smith Qlty (1600m). |
2 | | Anthony Cummings | | Hotel Grand - Thrifty Royal Randwick Guineas (1600m); Hotel Grand - Thrifty - Spring Champion Stks (2000m). |
2 | | Danny O'Brien | | Glamour Puss - Seppelt - Salinger Stks (1200m); Valedictum - Emirates Stks (1600m). |
2 | | Joe Janiak | | Takeover Target - Seppelt Wines - Newmarket Hcp (1200m); Takeover Target - Lightning Stks (1000m). |
2 | | Pride, J | | Red Oog - Sydney City Lexus - T.J. Smith (1200m); Regal Cheer - Coolmore Classic (1500m). |
1 | | Bates, S | | Covertly - Carlton Draught-Railway Stks (1600m). |
1 | | Bruce Mclachlan | | Virage De Fortune - Timbercorp Australia Stks (1200m). |
1 | | Barry Baldwin | | La Montagna - A A M I - Stradbroke Hcp (1400m). |
1 | | Clarry Conners | | Allow - Joe Richards - Queensland Oaks (2400m). |
1 | | Shane Clarke | | Undue - Carlton Draught Doomben 1000 (1350m). |
1 | | Colin Little | | El Segundo - Yalumba Stks (2000m). |
1 | | Graeme Rogerson | | Perlin - Dubai Duty Free Underwood Stks (1800m). |
1 | | Gerald Ryan | | Snitzel - Oakleigh Plate (1100m). |
1 | | Greg Eurell | | Apache Cat - Cadbury - Australian Guineas (1600m). |
1 | | Guy Walter | | Excites - Inglis - Sires' Produce Stks (1400m). |
1 | | Giadresco, P | | Early Express - Fruit 'n' Veg Stks (1800m). |
1 | | Grant, M | | Cats Fun - Mt Franklin - W.A.T.C. Derby (2400m). |
1 | | Bart Cummings | | God's Own - Carlton - Caulfield Guineas (1600m). |
1 | | Jim Smith | | Exalted Time - Skycity Adelaide Cup (3200m). |
1 | | Jim Conlan | | Above Deck - X X X X Gold - Doomben Cup (2200m). |
1 | | John Collins | | Art Success - Conrad Treasury - Brisbane Cup (3200m). |
1 | | Kris Lees | | County Tyrone - Schweppes - Sydney Cup (3200m). |
1 | | Mick Price | | Perfectly Ready - Urban Pacific Goodwood Hcp (1200m). |
1 | | Neville Couchman | | Gee I Jane - Jacob's Creek - B.T.C. Cup (1200m). |
1 | | Peter Moody | | Testafiable - Malaysia Airlines S A Derby (2500m). |
1 | | Paul Perry | | Proprietor - Emirates Galaxy (1100m). |
1 | | Robbie Laing | | Roman Arch - Darley - Australian Cup (2000m). |
1 | | Ron Maund | | Ice Chariot - B M W - Queensland Derby (2400m). |
1 | | Roger Hoysted | | Lad Of The Manor - Motorola - Mackinnon Stks (2000m). |
1 | | Phillip Stokes | | Marju Snip - Schweppes Oaks (2020m). |