Wins | | Jockeys Name | | Last Winner |
6 | | Ross Mcdonald | | Weekend Hussler - George Ryder (1500m); Weekend Hussler - Ultra Tune - Oakleigh Plate (1100m); Weekend Hussler - Coolmore Stud-Ascot Vale Stks (1200m); Weekend Hussler - Thrifty Royal Randwick Guineas (1600m); Weekend Hussler - Newmarket Hcp (1200m); Weekend Hussler - Caulfield Guineas (1600m). |
5 | | Greg Eurell | | Apache Cat - Timbercorp - Australia Stakes (1200m); Apache Cat - T.J. Smith (1200m); Apache Cat - Jacob's Creek - B T C Cup (1200m); Apache Cat - Carlton Draught Doomben 1000 (1350m); Apache Cat - Coolmore - Lightning Stakes (1000m). |
4 | | Ms Gai Waterhouse | | Sebring - Golden Slipper (1200m); Sebring - Sires Produce Stakes (1400m); Tuesday Joy - The B M W (2400m); Tuesday Joy - Ranvet Stakes (1900m). |
4 | | Mark Kavanagh | | Devil Moon - Turnbull Stks (2000m); Divine Madonna - Myer Classic (1600m); Divine Madonna - Toorak Hcp (1600m); Maldivian - Yalumba Stks (2000m). |
4 | | Michael Moroney | | Eskimo Queen - Coolmore Classic (1500m); Mr Baritone - A A M I Stradbroke Hcp (1400m); Sarrera - Xxxx Gold Doomben Cup (2020m); Sarrera - Queen Elizabeth Stakes (2000m). |
3 | | Danny O'Brien | | Absolut Glam - Qld Breeders Winter Stakes (1400m); Juste Momente - Robert Sangster Stakes (1200m); Master O'Reilly - Caulfield Cup (2400m). |
3 | | Mick Price | | Light Fantastic - Cadbury Guineas (1600m); Rubiscent - Underwood Stks (1800m); Shinzig - C.F. Orr Stakes (1400m). |
3 | | David Hayes | | Kibbutz - A A M I - Victoria Derby (2500m); Niconero - Rokk Ebony - Futurity Stakes (1600m); Reaan - Arrowfield - Blue Diamond Stks (1200m). |
2 | | Anthony Cummings | | Casino Prince - Chipping Norton Stks (1600m); Dealer Principal - Rosehill Guineas (2000m). |
2 | | Allan Denham | | Heavenly Glow - Arrowfield Stud Stakes (2000m); Heavenly Glow - Jpmorgan - Australian Oaks (2400m). |
2 | | Bart Cummings | | Sirmione - Australian Cup (2000m); Sirmione - L'oreal Paris Mackinnon Stks (2000m). |
2 | | Peter Moody | | Riva San - B M W Queensland Derby (2400m); Riva San - Conrad - Queensland Oaks (2400m). |
2 | | P T Hyland | | Zarita - A V Jennings/ Sth. Aust. Derby (2500m); Zarita - Schweppes Oaks (2000m). |
1 | | M Baker | | Fully Fledged - Diamond Stakes (1200m); Nom Du Jeu - Australian Derby (2400m). |
1 | | A F Beckett | | Megatic - Kingston Town Classic (1800m). |
1 | | B V Watkins | | El Presidente - Railway Stks (1600m). |
1 | | Chris Waller | | Triple Honour - Doncaster Hcp (1600m). |
1 | | Colin Little | | El Segundo - W S Cox Plate (2040m). |
1 | | Lee Freedman | | Miss Andretti - The Age Classic (1200m). |
1 | | David Brideoake | | Grand Journey - Schweppes-W.A.T.C. Derby (2400m). |
1 | | Graeme Rogerson | | Efficient - Emirates Melbourne Cup (3200m). |
1 | | Gwenda Johnstone | | Shadoways - The Distinctive Homes Goodwood (1200m). |
1 | | John O'Shea | | Racing To Win - All-Aged Stakes (1400m). |
1 | | John Morrisey | | Rockdale - Racetree - T J Smith (1600m). |
1 | | Kris Lees | | Samantha Miss - Champagne Stks (1600m). |
1 | | Leon Macdonald | | Serious Speed - Schweppes - Thousand Guineas (1600m). |
1 | | P G Carey | | Arapaho Miss - Crown Oaks (2500m). |
1 | | R E Maund | | Gold Edition - Manikato Stks (1200m). |
1 | | T R Martin | | Typhoon Zed - The Inglis Galaxy (1100m). |
1 | | Wendy Kelly | | Bon Hoffa - Sir Rupert Clarke Stks (1400m). |
1 | | Kevin Moses | | No Wine No Song - Sydney Cup (3200m). |
1 | | Ciaron Maher | | Tears I Cry - Emirates Stks (1600m). |
1 | | Peter Snowden | | Forensics - Queen Of The Turf Stakes (1550m). |