Racing Records Home
 Most G1's in a Season
      2017-2018
      2016-2017
      2015-2016
      2014-2015
      2013-2014
      2012-2013
      2011-2012
      2010-2011
      2009-2010
      2008-2009
      2007-2008
      2006-2007
      2005-2006
      2004-2005
      2003-2004
      2002-2003
      2001-2002
      2000-2001
      1999-2000
      1998-1999
      1997-1998
      1996-1997
 Group 1 - All Time
 Most G1's in a Season
 Jockeys - All Time
 Most G1's in a Season
 Prizemoney
 Prizemoney (F&M)
 Group 1's
 Retrospective G1's
 Most Group 1's Season
 Most Stakes Wins
 Best Strike Rates
 Winning Streaks
 Horse of the Year
 Hall of Fame
 Horse Racing
 Group Racing
Most Group 1 wins by a Trainer in a Season for 2012-2013

Wins Jockeys Name Last Winner
9 Chris Waller Beaten Up - Doomben Cup (2000m);   Foreteller - Ranvet Stakes (2000m);   Hawkspur - Channel Seven Queensland Derby (2400m);   Red Tracer - Sky Racing Tattersall's Tiara (1400m);   Reliable Man - Santos Coffee Queen Elizabeth (2000m);   Royal Descent - Patinack Farm Australian Oaks (2400m);   Sacred Falls - Bmw Doncaster (1600m);   Shoot Out - George Main Stakes (1600m);   Shoot Out - Chipping Norton Stakes (1600m).
6 Ms Gai Waterhouse Fat Al - The Star Epsom Hcp (1600m);   Glencadam Gold - Mcgrath - The Metropolitan (2400m);   Overreach - Golden Slipper (1200m);   Pierro - George Ryder Stakes (1500m);   Pierro - Canterbury Stakes (1300m);   Romantic Touch - Patinack Farm J.J. Atkins (1600m).
5 Peter Snowden Epaulette - De Bortoli Wines Golden Rose (1400m);   Epaulette - Carlton Mid Doomben 10,000 (1350m);   Guelph - Moet & Chandon 150th Champagne (1600m);   Guelph - Sires Produce Stakes (1400m);   Mental - Patinack Farm Classic (1200m).
4 M Baker Dundeel - Australian Derby (2400m);   Dundeel - Royal Randwick Guineas (1600m);   Dundeel - Rosehill Guineas (2000m);   Dundeel - Chandon Spring Champion Stakes (2000m).
4 Peter Moody Black Caviar - Lightning Stakes (1000m);   Black Caviar - T.J. Smith Stakes (1200m);   Black Caviar - Hacer Group William Reid Stks (1200m);   Moment Of Change - Clamms-Sir Rupert Clarke Stks (1400m).
4 Michael & Wayne & John Hawkes All Too Hard - Beck Caulfield Guineas (1600m);   All Too Hard - Futurity Stakes (1400m);   All Too Hard - C.F. Orr Stakes (1400m);   All Too Hard - Yarraman Park All Aged Stakes (1400m).
3 G Hennessy Ocean Park - W.S. Cox Plate (2040m);   Ocean Park - Hyland Colours Underwood Stks (1800m);   Ocean Park - Cathay Pacific Caulfield Stks (2000m).
3 Anthony Cummings Fiveandahalfstar - Aami Victoria Derby (2500m);   Fiveandahalfstar - The Bmw (2400m);   Your Song - Btc Cup (1200m).
3 Guy Walter Appearance - Coolmore Classic (1500m);   Appearance - Queen Of The Turf Stks (1500m);   Appearance - Myer Classic (1600m).
3 Robert Hickmott Green Moon - Melbourne Cup (3200m);   Green Moon - Turnbull Stakes (2000m);   Mourayan - Schweppes Sydney Cup (3200m).
2 Darren Weir Platelet - Sportingbet R Sangster Classic (1200m);   Platelet - The Goodwood (1200m).
2 Bart Cummings Norzita - Coolmore Flight Stakes (1600m);   Norzita - Vinery Stud Stakes (2000m).
1 Clarry Conners Dear Demi - Crown Oaks (2500m).
1 Daniel Clarken Miracles Of Life - Blue Diamond Stakes (1200m).
1 Danny O'Brien Shamexpress - Lexus Newmarket Hcp (1200m).
1 Gerald Ryan Mrs Onassis - Oakleigh Plate (1100m).
1 G P Poletti Luckygray - Kingston Town Classic (1800m).
1 John Sadler Linton - Aami Stradbroke Hcp (1400m).
1 John O'Shea Sea Siren - Sportingbet Manikato Stakes (1200m).
1 Jim P Taylor Barakey - Crown Perth-Winterbottom Stks (1200m).
1 J T Conlan Ferlax - Australian Guineas (1600m).
1 Danny Laws Norse Princess - Group 1 Racing & Events Mdn (1450m).
1 Leon Corstens Commanding Jewel - Schweppes Thousand Guineas (1600m).
1 Mark Kavanagh Super Cool - Darley Australian Cup (2000m).
1 P G Carey Gondokoro - Xxxx Gold Queensland Oaks (2400m).
1 Robert Heathcote Solzhenitsyn - David Jones Toorak Hcp (1600m).
1 Phillip Stokes Maybe Discreet - Schweppes Oaks (2000m).
1 Jason Warren Bel Sprinter - The Galaxy (1100m).
1 Matt Laurie Escado - Centrebet South Aus Derby (2500m).
1 Paul Beshara Happy Trails - Emirates Stakes (1600m).
1 Adam Durrant Mr Moet - Railway Stakes (1600m).
1 Jake Stephens Alcopop - Longines Mackinnon Stakes (2000m).
1 M Delzangles Dunaden - Bmw Caulfield Cup (2400m).
1 John P Thompson Nechita - Coolmore Stud Stakes (1200m).

Updated: 27/01/2015 7:47:54 PM


With the help of other racing enthusiasts and racing bodies it is our intention to collate as much material and information on past champions and participants as possible to make the area a valuable racing resource and reference for all involved in our great industry.

If you have intersting information you think should be made available then please email Gary.









Racing and Sports Racing and Sports Pty Ltd |  R&S Terms of Use |  R&S Privacy
This area is maintained by Racing & Sports Pty Ltd (ABN 093 360 108) ("R&S"). Copyright in all R&S materials is owned by Racing and Sports Pty Ltd (R&S). While Racing and Sports takes all care in the preparation of this information it accepts no responsibility nor warrants the accuracy of the information displayed. This information is provided for entertainment purposes only. Any monetary investment based on information displayed on the site (or affilated sites) is at the risk of the investor. Please check all Race Fields and TAB numbers with an official source.
process time:3.027344E-02