Wins | | Jockeys Name | | Last Winner |
6 | | Ms Gai Waterhouse | | Manhattan Rain - Sires Produce Stakes (1400m); Northern Meteor - Coolmore Stud Stakes (1200m); Theseo - Ranvet Stakes (2000m); Theseo - Epsom Hcp (1600m); Theseo - Crown Mackinnon Stakes (2000m); Tuesday Joy - Patinack Chipping Norton Stks (1600m). |
6 | | Mick Price | | Alamosa - Toorak Hcp (1600m); Bel Mer - Robert Sangster Stakes (1200m); Gallica - Schweppes Oaks (2005m); Gallica - Schweppes Thousand Guineas (1600m); Heart Of Dreams - Cadbury Guineas (1600m); Pompeii Ruler - Queen Elizabeth Stks (2000m). |
5 | | Peter Snowden | | Forensics - Myer Classic (1600m); Neroli - Big6 Queen Of The Turf Stakes (1500m); Purple - Conrad Treasury Qld Oaks (2400m); Purple - Vinery Stud Storm Queen Stakes (2000m); Sousa - Spring Champion Stakes (2000m). |
4 | | Bart Cummings | | Roman Emperor - A J C Aust. Derby (2400m); Russeting - Breeders & Tatt's Winter Stks (1400m); Swick - Patinack Farm V.R.C. Classic (1200m); Viewed - Emirates Melbourne Cup (3200m). |
4 | | David Hayes | | Nicconi - The Coffey Projects The Galaxy (1100m); Niconero - Kingston Town Classic (1800m); Niconero - Darley Australian Cup (2000m); Niconero - Rokk Ebony Futurity Stakes (1600m). |
3 | | Mark Kavanagh | | Maldivian - Sportingbet C.F. Orr Stakes (1400m); Maldivian - W S Cox Plate (2040m); Whobegotyou - The Age Caulfield Guineas (1600m). |
3 | | Peter Moody | | Markus Maximus - W.A.T.C. Derby (2400m); Reward For Effort - Blue Diamond Stakes (1200m); Typhoon Tracy - Coolmore Classic (1500m). |
3 | | D Morton | | Scenic Blast - Crown Newmarket Hcp (1200m); Scenic Blast - King's Stand Stakes (GROUP 1) (1005m); Scenic Blast - Coolmore Lightning Stakes (1000m); Scenic Shot - X X X X Gold Doomben Cup (2020m). |
2 | | Greg Eurell | | Apache Cat - Carlton Draught Doomben 1000 (1350m); Apache Cat - Pulse Pharmacy Australia Stks (1200m). |
2 | | J A Janiak | | Takeover Target - T J Smith (1200m); Takeover Target - Distinctive Homes Goodwood (1200m). |
2 | | Jack Denham | | Metal Bender - Rosehill Guineas (2000m); Metal Bender - Turnpoint Randwick Guineas (1600m). |
2 | | Kris Lees | | Samantha Miss - Flight Stakes (1600m); Samantha Miss - Crown Oaks (2500m). |
2 | | Leon Macdonald | | Rebel Raider - Betfair.Com S A Derby (2500m); Rebel Raider - A A M I Victoria Derby (2500m). |
2 | | Joseph Pride | | Vision And Power - Doncaster Mile (1600m); Vision And Power - H.K.- World City George Ryder (1500m). |
2 | | Jason Coyle | | Linky Dink - Racetree T.J. Smith 2yo Plate (1600m); Onemorenomore - Champagne Stks (1600m). |
1 | | J Wheeler | | Court Ruler - B M W Queensland Derby (2400m). |
1 | | Anthony Cummings | | Duporth - Jacob's Ck Sparkling B.T.C Cup (1200m). |
1 | | Brian Mayfield-Smith | | Orange County - Sir Rupert Clarke Stakes (1400m). |
1 | | Chris Waller | | Danleigh - All Aged Stks (1400m). |
1 | | Colin Little | | Ista Kareem - Sydney Cup (3200m). |
1 | | Danny O'Brien | | Douro Valley - Yalumba Stakes (2000m). |
1 | | Grahame Begg | | All Silent - Emirates Stakes (1600m). |
1 | | John Hawkes | | Mentality - George Main Stakes (1600m). |
1 | | Mick Mair | | Swiss Ace - Oakleigh Plate (1100m). |
1 | | Nigel Blackiston | | Littorio - Turnbull Stakes (2000m). |
1 | | Paul Perry | | Newport - The Metropolitan (2400m). |
1 | | Ross Mcdonald | | Weekend Hussler - Rokk Ebony Underwood Stakes (1800m). |
1 | | Saeed Bin Suroor | | All The Good - Caulfield Cup (2400m). |
1 | | T R Martin | | Typhoon Zed - Cleanevent Manikato Stakes (1200m). |
1 | | Kevin Gray | | Daffodil - A J C Oaks (2400m); Daffodil - New Zealand B'Stock 1000 Gneas (1600m). |
1 | | Steve Wallace | | Gilded Venom - Railway Stakes (1600m). |
1 | | Con Karakatsanis | | Black Piranha - A A M I Stradbroke Hcp (1400m). |
1 | | Michael & Wayne & John Hawkes | | Fiumicino - The B M W (2400m). |
1 | | Bruce & Jason Mclachlan | | Phelan Ready - A A M I Golden Slipper (1200m). |