Wins | | Jockeys Name | | Last Winner |
9 | | Peter Moody | | Anacheeva - The Age Caulfield Guineas (1600m); Black Caviar - Coolmore Lightning Stakes (1000m); Black Caviar - Lexus Newmarket Hcp (1200m); Black Caviar - B T C Cup (1200m); Black Caviar - Patinack Farm Classic (1200m); Black Caviar - Pulse Pharmacy William Reid (1200m); Black Caviar - Darley T J Smith Stakes (1200m); Lights Of Heaven - Schweppes Oaks (2008m); Typhoon Tracy - C.F. Orr Stakes (1400m). |
7 | | Peter Snowden | | Beaded - Carlton Mid Doomben 1000 (1350m); Benfica - Patinack Farm T.J. Smith (1600m); Erewhon - Inglis Spring Champion Stakes (2000m); Helmet - Moet & Chandon Champagne Stks (1600m); Helmet - Inglis Sires Produce Stakes (1400m); Sepoy - A A M I Golden Slipper (1200m); Sepoy - Patinack Farm Blue Diamond Stk (1200m). |
6 | | Ms Gai Waterhouse | | Descarado - B M W Caulfield Cup (2400m); Herculian Prince - Daily Telegraph Metropolitan (2400m); More Joyous - Rokk Ebony Futurity Stakes (1400m); More Joyous - Inglis Queen Of The Turf Stks (1500m); More Joyous - David Jones Toorak Hcp (1600m); More Joyous - George Main Stakes (1600m). |
4 | | Chris Waller | | Danleigh - Atc Chipping Norton Stakes (1600m); My Kingdom Of Fife - Hyland Queen Elizabeth Stakes (2000m); Rangirangdoo - Daily Telegraph George Ryder (1500m); Stand To Gain - Schweppes Sydney Cup (3200m). |
4 | | Bart Cummings | | So You Think - Tatts W S Cox Plate (2040m); So You Think - Longines Mackinnon Stakes (2000m); So You Think - Yalumba Stakes (2000m); So You Think - Rokk Ebony Underwood Stakes (1800m). |
3 | | Danny O'Brien | | Shamrocker - Australian Guineas (1600m); Shamrocker - David Jones A J C Aust. Derby (2400m); Star Witness - Coolmore Stud Stakes (1200m). |
2 | | Anthony Cummings | | Shadows In The Sun - Betfair S.A. Derby (2500m); Zavite - Ranvet Stakes (2000m). |
2 | | Grahame Begg | | Ilovethiscity - Turnpoint Royal Randwick Gneas (1600m); Secret Admirer - Coolmore Flight Stakes (1600m). |
2 | | John Mcnair | | Hay List - Daily Telegraph All Aged Stks (1400m); Hay List - Manikato Stakes (1200m). |
2 | | Stuart Webb | | Yosei - Schweppes Thousand Guineas (1600m); Yosei - Sky Racing Tattersall's Tiara (1400m). |
2 | | Joseph Pride | | Sacred Choice - Myer Classic (1600m); Sacred Choice - Emirates Doncaster Mile (1600m). |
2 | | Mathew Ellerton & Simon Zahra | | Response - Sportingbet Classic (1200m); Response - Patinack Sir Rupert Clarke Stk (1400m). |
1 | | Darren Smith | | Atomic Force - The James Boag Galaxy (1100m). |
1 | | Graeme Rogerson | | Shootoff - Channel Seven Qld Derby (2400m). |
1 | | Gregory Hickman | | Mirjulisa Lass - Vinery Stud Stakes (2000m). |
1 | | Mark Kavanagh | | Shocking - Dubai Australian Cup (2000m). |
1 | | Michael Moroney | | Brazilian Pulse - Crown Oaks (2500m). |
1 | | Mick Price | | Aloha - Coolmore Classic (1500m). |
1 | | Neville Parnham | | Playing God - Kingston Town Classic (1800m). |
1 | | P G Carey | | Cedarberg - The B M W (2400m). |
1 | | Rick Hore-Lacy | | Toorak Toff - Tooheys New Golden Rose (1400m). |
1 | | Roger Milne | | Captain Sonador - Telstra T-Box Epsom Hcp (1600m). |
1 | | Robert Smerdon | | Lone Rock - The Distinctive Homes Goodwood (1200m). |
1 | | David Hayes | | Eagle Falls - Sportingbet Oakleigh Plate (1100m). |
1 | | Jeff Lynds | | Wall Street - Emirates Stakes (1600m). |
1 | | Stephen Farley | | Sincero - A A M I Stradbroke Hcp (1400m). |
1 | | D Morton | | Scenic Shot - Kirks Doomben Cup (2020m). |
1 | | Michael Kent | | Absolutely - Patinack Farm 100th Ajc Oaks (2400m). |
1 | | Grant Williams | | Dreamaway - Schweppes-W.A.T.C. Derby (2400m). |
1 | | Murray & Bjorn Baker | | Lion Tamer - A A M I Victoria Derby (2500m). |
1 | | John Bary | | Jimmy Choux - Flinders Lane Rosehill Guineas (2000m). |
1 | | A De Royer Dupre | | Americain - Emirates Melbourne Cup (3200m). |
1 | | Graeme & Debbie Rogerson | | Scarlett Lady - Treasury Casino Qld Oaks (2400m). |
1 | | John P Thompson | | Gathering - Railway Stakes (1600m). |
1 | | Robert Hickmott | | Zipping - Turnbull Stakes (2000m). |